Opis
Amarant je bio jedan od definirajućih namirnica drevnih kultura Asteka i Inka. Njegova popularnost u Srednjoj i Južnoj Americi nije prekinuta do danas, uzgajaju mu se više sorti i konzumiraju se hrane od njegovih sitnih sjemenki.
Amarant se obično naziva pseudožitaricom, jer je njegov sadržaj i upotrebljivost vrlo sličan žitaricama, ali botanički je dvosupnica koja pripada biljnoj porodici štirovki. Ime mu potječe iz grčke riječi amaranth, što znači "cvijet koji ne uvene".
Sredinom 1970-ih postao je poznat širom svijeta zahvaljujući radu američkog istraživača Johna Robsona. On ga je otkrio i počeo istraživati izvrsne parametre unutarnjeg sadržaja sjemena, a zatim je predložio i njegovo američko uzgajanje. U to su vrijeme istraživači s Instituta Rodale u Sjedinjenim Državama sakupljali i uzgajali mnoge sorte amaranta, razvijajući načine njihove upotrebe u prehrambenoj industriji. U sljedećem desetljeću amarant se proširio na mnoge dijelove svijeta, tako i na našu regiju.
Zbog svog visokog sadržaja proteina i željeza, preporučuje se u vegetarijanskoj i veganskoj prehrani, a mogu ga konzumorati i osobe preosjetljive na gluten.
Njegova je mana što sadrži nekoliko antinutritivnih tvari koje smanjuju probavljivost bjelančevina, ali one se toplinskom obradom mogu gotovo u potpunosti smanjiti.
Upute za korištenje amarantinog brašna
Njegova sorta sa žutom ljuskom, poput kukuruza, pogodna je za ekstrudiranje i izradu kokica, a dobiveni proizvod izvrstan je izbor za žitne pahuljice za doručak i krem juhe. Njegovo se brašno može koristiti u tijestama u omjeru od 10-30% umjesto pšeničnog brašna. Njegova upotreba iznad ovog postotka se ne preporučuje zbog karakterističnog okusa. Kuhano i začinjeno pogodan je za prilog, punjenje i smjesu za pohanje. Također služi kao sastojak mnogih slatkiša.
Balance Food Amarantino brašno 500 g ár: [PRICE]